Skip to Content

Ichabod Crane Honors 2015-16 Student Athletes


(June 28, 2016) Ichabod Crane honored its 2015-2016 athletes at the Girls Athletic Council and Boys Varsity Club Award Ceremonies in June.

Congratulations to the following:

GIRLS ATHLETIC COUNCIL

Girls Athletic Council

Advisor: Tracy Nytransky

Jillian Smollar- Volleyball, Most Improved Player

Paige Niemeyer- Northern Columbia Lion's Club Outstanding Athlete Award

Mary Bartkus- Volleyball, Most Valuable Player

Jordan Dormady- GAC High Point Trophy

Becky Wallin- GAC High Point Trophy

Megan Kirby- Jackie Davis Service Award, Indoor and Outdoor Track- Outstanding Field

Maria Carlucci- Booster Club Scholarship

Ashley Walsh- Varsity softball, Most Improved Player

Jessica Alessi- Most improved, indoor/outdoor track: field events

Nurat Affinih- MIP- outdoor track- runner, MVP indoor track- runner

Emily Farrell- Beth Cahill Sportsmanship Award

Kylie Rivers- JV basketball and JV softball, Most Improved Player

Lauryn Heffner- MJV softball, Most Improved Player

Mackenzie Spross- Tennis, Most Valuable Player

Ashley Pulcher- Ferguson Award, MIP- varsity basketball

Margaret Richards- Field Hockey, Most Valuable Player

Hunter Broockmann- Field Hockey, Most Improved Player

Taylor Peters- Cheerleading, Coaches Award

Morgan Knott- Most outstanding- cheerleading

Emily Desmonie- JV soccer, Most Valuable Player

Ama Boham- Outdoor Track- Most Valuable Runner

Olivia Keeler- JV basketball, Most Improved Player

Calista Phippen- Varsity softball, Most Valuable Player

Merle Curran-Ackert: Cross Country, Most Improved

Chloe Pratt- Varsity soccer, Most Improved Player

Ashley Walsh - JV volleyball, MVP; Varisty softball, MIP

Lexie Lill - Tennis, MIP

BOYS VARSITY CLUB

(No group photo available)

Advisor: Tim Stewart

Varsity Club Senior Award Winners:

Ferguson Memorial Achievement Award - Jason Pesce (Volleyball & Tennis) "Environment"

James Murray Memorial Outstanding Effort - Chase Werner (Cross Country, Basketball, Baseball)

Most Improved - Alex Mangione-Smith (Soccer, Volleyball)

Outstanding Three Sport Athlete - Austin Leonard (Cross Country, Indoor & Outdoor Track)

Outstanding Sportsmanship - Andy Ragosta (Soccer & Baseball)

Jack Vincennes Memorial Award "Mr. Ichabod" - Shane Wenz (Soccer, Volleyball, Outdoor Track)

Service Award - Kelly Firmbach